Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři, děkujeme, že neodcházíte !

19. 02. 2011 11:15:08
Dovolím si u příležitosti ukončení akce „Děkujeme, odcházíme ! “ (DO) napsat ještě jeden příspěvek na toto téma. Rád bych v něm vysvětli dvě věci - proč jsem přesvědčen, že : a) je skvělé, že akce DO byla ukončena právě včas b) je skvělé že akce DO proběhla (tak jak proběhla)

ad a :

další hrocení situace by z lékařů (neprávem téměř všech) udělalo v očích stále většího počtu lidí skupinu radikálních vyděračů, přitom většina lékařů radikalizmus a styl LOKu který byl od prvopočátku na samé hraně etiky, nesdílela, ale souhlasila s požadavky které LOK prosazoval - dlouhá léta se totiž nikdo neměl k tomu aby hlasitě a radikálně řekl a začal prosazovat to co naprostou většinu lékařů štve.A tak lékaři- většina- tiše souhlasili a věnovali se dále svým pacientům.

Menšina podala výpovědi.Pokud by akce DO pokračovala dále, lékaři by opravdu vypadali ani ne jako banda vyděračů, ale jako profesní skupina která mezi sebou má (nakonec ve které zájmové či profesní skupině takoví lidí nejsou ? ) skupinu radikálně uvažujících jedinců, kteří ve své sebestřednosti neznají meze a většina je nedokáže krotit. Tím, že akce skončila lékaři jen potvrdili, že většinově jsou to stále rozumní lidé, kterým záleží na jejich práci pro pacienta a že radikální jádro je sice dobré na to aby občas svým „křikem“ popohnalo věci vpřed, ale víc mu nedovolíme a věci necháme běžet v mezích umírněnosti a slušnosti.

ad b:

akce DO ve své podstatě napomohla několika věcem: lékaři konečně zřetelně dali najevo, že také mají svou hrdost a jejich trpělivost má také své meze. Jak správně řekl prezident ČLK M.Kubek - již nikdy nebude české zdravotnictví jako doposud, blíží se konec protiprávní nadčasové práce, konec nevolnictví ale zdaleka se nezmění jenom to. Nyní, (za zády s rizikem další podobné ale mnohem větší akce), se mnohem snadněji budou prosazovat nepopulární kroky zdravotní reformy, jistě mnoho věcí se nebude občanů kterým se začne ubírat ze švédského stolu bezbřehé zdravotní péče, líbit, také někteří politici budou skřípat zuby. ale společnost si uvědomila, že lékaři mají v ruce „červené tlačítko“, kterým lze švédský stůl vyhodit to povětří a po obžerství by mohl náhle přijít hladomor. Slyšel jsem názory házející další vinu na lékaře – prý, že sami můžou za stav zdravotnictví tím, že si nezvolili lepší profesní zástupce, a ti že netlačili víc na reformy - bohužel s tím lze souhlasit jen částečně, zcela jistě totiž hlavní podíl viny nesou politici kteří zde vládli v uplynulých letech a nechali situaci dojít takhle daleko jenom proto, že cpali peníze bezhlavě do přístrojového vybavení zbytečných oddělení a nemocnic (jejichž sít nyní budeme redukovat ) aby se tak na regionální úrovni zavděčili pacientům - voličům. České zdravotnictví se svojí hustotou RZP a ZZ je velice pravděpodobně, ne-li jistě nejluxusnějším na světě. Zkuste si zjistit kde na světe se vám dostane v tak rychlém čase tak kvalitního ošetření jako v ČR ať už jde o infarkt, nebo úraz ....Myslím, že počet státu s alespoň srovnatelnou situací spočítáte na prstech 2 rukou.

Jsem také moc rád, že vítěz akce DO není jeden, ale je jich více – pacienti, lékaři, sestry a také ministr Heger. Nebyl tady totiž doposud nikdy lepší ministr, který by byl slušnější a rozumnější.Tomáš Julínek si zaslouží pochvalu za to, že udělal první kroky směrem ke skutečné ne jenom proklamované reformě...ale kdoví se jak by se zachoval v současné situaci, jak by odolával kolegům z ODS, těm kteří vyhrožovali Hegerovi, že příliš ustupuje. Přitom právě tito jednotlivci z ODS jsou přesně ti lidé, kteří nemají v politice co hledat ! Politika je hledáním kompromisu, ukazovat ramena, hrát si na frajera a mít silácké řeči není uměním ničeho, konfrontační styl věci vždy jenom komplikuje, uměním je se dohodnout za podmínek které mi okolnosti nabízí...

Další odkaz akce DO putuje k těm, kteří téměř brutálně zneužívají péči, chodí na LSPP a volají si RZS s naprostými banalitami (každý kdo tam pracuje vám potvrdí, že to je většina případů) Tito lidé si to mohou dovolit právě a jenom proto, že považují stále lékaře za sluhu a jeho péči za službu srovnatelnou s opravnou bot, s tím, že tato je navíc zdarma (i když dnes už naštěstí ne zcela) , mnozí jsou k lékařům sprostí, dožadují se všeho, ale ihned a zadarmo - tito všichni si konečně uvědomí, že vše má své meze a ani lékař není jejich sluha a otrok. Navíc ke své práci nutně potřebuje nebýt vystaven tomuto tlaku.Pro lékaře (a v důsledku i pro pacienta) bude tedy jenom ke prospěchu když bude pacient pokornější. To, že lékař má „navrch“, je konstatování holého faktu, nejde o žádné povyšování se nad ostatní. Lékař to nemá zapotřebí, stal se lékařem proto, že chtěl pomáhat druhým a nebývá v jeho přirozené podstatě potřeba vyvyšovat se, ale pacient je ten který by někdy potřeboval vědět, že nestojí před „zdarmasluhou“ ale člověkem, který díky svým schopnostem mu může pomoci pečovat o to n e j c e n n ě j š í co má ! A podle toho se také k lékaři chovat. A tomu tato akce jednoznačně napomohla. Pacient obtěžující lékaře ve 04 :00 ráno s tím, že ho měsíc bolí palec u levé nohy si nyní lépe uvědomí, že lékař není osel, který nechá na sebe řvát, ale že se dokáže i ozvat.

Možná by závěrem stálo za to ještě připomenout, že :

Lékaři nechtějí peníze navíc ! Dokonce ani když podíl jdoucí na zdravotnictví v poměru k HDP je nižší než ve vyspělých zemích, tedy české zdravotnictví by více peněz potřebovalo. Lékaři je nežádají. Chtějí čerpat jenom z toho co v systému je – udělat v něm pořádek – přičemž konkrétně ukazují na hlavní úniky peněz a černé díry v systému - a jenom ušetřené peníze chtějí získat na platy zdravotníků.

Nejen z důvodů výše uvedených, ale zejména proto, že jde o zdraví a život, by bylo dobré uznat férové jednání lékařů a říct : Lékaři, děkujeme, že neodcházíte !

Zcela aktuální poznámka na konec: Vinohradská nemocnice nechce vzít doktora Engela zpátky.

Je to moc dobře.

Za prvé proto, že nám to ukazuje jak na hraně se pohybuje uvažování radikálního křídla LOKu (proč by měl být automaticky lékař brán zpět když jednou dobrovolně podal výpověď ?!?)

A za druhé proto, že nám to ukazuje jaké primitivní soupeře má LOK někdy proti sobě. Chování ředitele když jako jediného odmítá vzít spátky Engela, je totiž zcela jednoznačně trucpodnik a naschvál, prý na přání ODS se kterou má úzké vazby.Ale politické pozadí mne nezajímá, podstatné je, že Engel je ve svém oboru uznávaným a zkušeným odborníkem a to by mělo n o r m á l n í h o ředitele zajímat nejvíce.

Více než politikaření a odbory.

Autor: Janko Pravda | sobota 19.2.2011 11:15 | karma článku: 9.43 | přečteno: 909x

Další články blogera

Janko Pravda

Naše budoucnost a naše neštěstí

Kdo by nechtěl mát křišťálovou kouli a znát svoji budoucnost ? Nikdo ji nemá, nikdo ji nezná, ale je zde někdo kdo se trefuje velmi přesně.

26.6.2017 v 16:56 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 164 | Diskuse

Janko Pravda

Premiér Sobotka – případ pro psychiatra

Nic ve zlém ! Kytarista Keith Richards celý život chlastá , kouří, fetuje a přesto je v 73 letech stále ve výborné kondici. A tak má věda zájem ho zkoumat jak je to možné, že někdo vydrží (téměř) vše ?

9.6.2017 v 9:14 | Karma článku: 33.86 | Přečteno: 1615 | Diskuse

Janko Pravda

České daně pro kolotočáře

Jak jsem již psal, přebujelé sociální dávky a podpora líných lidí jsou u nás hlavní problém.Ne však jediný.

25.4.2017 v 8:28 | Karma článku: 23.43 | Přečteno: 1143 | Diskuse

Janko Pravda

České daně pro povaleče

Tak to máme konečně černé na bílém.OECD vydala zprávu o zdanění příjmů v ČR které je 8. nejvyšší z 35 nejvyspělejších zemí a fakticky vyšší než ve Švédsku !

24.4.2017 v 9:54 | Karma článku: 36.23 | Přečteno: 1621 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Čeští vlastenci jsou ubožáci

Lidi, neblázněte, nehažte po mně šutry! Nemůžu za to, že se u nás stal pojem vlastenectví synonymem pro tu největší ubohost. To opravdu není moje vina. Nebo snad taky čtete „Vlastenecké noviny"? Tak to jo, tak to si hoďte!

19.10.2017 v 16:53 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 457 | Diskuse

Daniel Paulus

Yamas - zapomenutý pilíř jógy

Jak aktuální může být v dnešní době kodex základních lidských hodnot či chování, který má tisíciletou historii?

19.10.2017 v 16:51 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 85 | Diskuse

Vladimír Havránek

Ti , kteří nejvíce škodí pověsti Prahy chystají další blokádu?

Po první blokádě spolku taxikářů v Praze připravila iDNES 2 testy poctivosti jednotlivých společností. V prvním testu byli cestující domácí pasažéři, ve druhém zaniční. V obou testech bylo nejhorší Fix Taxi.

19.10.2017 v 15:02 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 641 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 514 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 316 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1470

Jsem jeden z vás...A mám pravdu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.