Diskuse

IZIP ? ANO !

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lokutus

Nesouhlasím

Nesouhlasím s tím, aby stát prosazoval jakýkoliv monopol. Je možné, že budoucnost je v EZK, avšak nikoliv v monopolu EZK jednoho konkrétního subjektu.

IZIP byl od počátku tunel a neměl odezvu ani u lékařů, ani u pacientů. Díky bohu, že byl zrušen. Teď ještě zrušit OpenCard a snad začnu věřit ve svobodnější zítřky.

0/0
14.5.2012 9:57

jita

Re: Nesouhlasím

Moc toho o elektronické komunikaci nevíte. Takže pokud by něco takového mělo fungovat, tak je třeba, aby to komunikovalo jednotným formátem - ten formát by měl být standardizován. Programů, které s tím potom pracují může být přehršel a tedy žádný monopol. Ale není možné začít dělat takový systém a začínat od bodu 5, když je třeba před tím udělat body 1,2,3,4. Což byl právě případ IZOPU. Ano jednou bude existovat podobný systém - lékařům to zjednodušší práci. Když se někomu něco stane, bude mít u sebe doklad o tom, kdo je - to třeba bude stačit, protože info může být centrální a přistup i k infu bude přes klíč který bude mít u člověk u sebe. Jeho ošetřující lékaři může mít další klíč a pouze kombinace těchto dvou klíčů umožní dělat změny do dokumentace. Při úrazu, dopravní nehodě aj. přivolaný záchranář uvidí, že nemůže použít tento přípravek, protože člověk je alergik, kardiak, cukrovkář.. Ano vyřešilo by to spoustu problémů.

0/0
14.5.2012 10:45

jita

Re: Nesouhlasím

Ve svobodnější zítřky můžete věřit jen, kdyby přestala funovat eletřina v tu ránu budou veškeré db a počítače na dvě věci a protože ne všechny katalogy a kartotéky jsou i v papírové podobě, budete svodobný. No dnes nám slovo svoboda stále připomínají a čím více s tím slovem manipulují tím méně jí máme.. Ale systém, který by lékařům pomohl při řešení akutních problémů nás o svobodu nepřipraví.

0/0
14.5.2012 10:48

JuraT

Vážený pane,

když už píšete, tak předtím víc přemýšlejte. Jak přimějete veškerý zdravotnický personál, podílející se na léčbě pacienta, aby někam závazná data zdarma zapisoval ? Příkazem ? V tuto chvíli totiž není žádná motivace proto, aby kdokoli dělal tuto pro něj zdržující činnost dobrovolně navíc. A opravte si prosím tu hrubku v tvrdém y.

0/0
14.5.2012 9:11

jita

Re: Vážený pane,

Jak je to dlouho co jste nebyl u lékaře??? Co si pamatuju na každé prohlídce si lékař dělá záznamy - zubní, specialisté i praktický dělá záznamy do počítače. A na to potom stačí přídavek k použitému programu, který takto zapsané informace odešle někam na server kde se zpracují. Konec konců zaměstanavatelé mají povinnost poslat zaměstnance při nástupu, při odchodu a 1x za 5 let nechat vyšetřit a to se také sbírá někam do centrálního registru - to hradí zaměstnavatel a přitom tyhle informace jsou  k dispozici u praktiků.

0/0
14.5.2012 10:52

aluminiový alobal

Re: Vážený pane,

povinnost zapisovat data o pacientech samozřejmě existuje, takže by nic nebylo navíc

0/0
14.5.2012 10:53

ippokorny

Pořád si někdo plete elektronizaci a IZIP

IZIP je 1 projekt vypsaný bez výběrového řízení 1 zdravotní pojišťovnou, projekt byl k ničemu a zkrachoval.

Elektronizace zdravotnictví je něco úplně jiného, ta bude dána zákony, obdobně jako třeba nyní se podle zákonů vytváří nová koncepce základních registrů veřejné správy. A na tato registry bude muset být elektronizace zdravotnictví navázána a samozřejmě nějaký IZIP nemohl a nemůže mít přístup do třeba registru obyvatel. Je to již jasné?

0/0
14.5.2012 8:52

nejchytrejsi

dojmy pojmy..

1) Kdyby chtel nekdo skutecne kontrolovat, tak to nebude Mudr ale pacinet sam. Stacilo by aby jednorocne rozeslala VZP login do svoji aplikace, kde kazdej uvidi co na nej dokotori pojistovne nauctovali, v okamziku podvodu tucna pokuta, rozvazani smlouvy.

2) Pravda je za 5 - 10 let tu bude izip cislo 2. Stejne nesmyslenj jak cislo 1 zato bude stat 5x tolik :).

0/0
14.5.2012 5:53

Juraj 1

Původní text

http://selucky.blog.idnes.cz/c/264803/IZIP-budovani-stastne-elektronicke-budoucnosti-jak-se-to-rymuje.html

0/0
14.5.2012 5:38

Mira1785

Pominu-li

to, že se na IZIPu někdo dobře napakoval, tak jeho největší problém je ten, že nebyl koncipován tak, aby ho používaly všechny zdravotní pojišťovny. Potom by teprve mohli lékařům nařídit jeho povinné používání. A tady je druhý problém. Lékařům by najednou bylo možné koukat pod ruce a na to jsou hákliví. A třetí problém je internet a možnost zneužití dat. Když se hackeři dostanou do počítačů Pentagonu, tak proč by se nemohli dostat do IZIPu. Docela dobře představitelné je zneužití dat při přijímacích lékařských prohlídkách do zaměstnání apod.

0/0
13.5.2012 23:22

fajkie

Zase jde o peníze až v první řadě!

Nežádoucí je cokoliv, co umožní zprůhlednit a sledovat činnost jakéhokoliv zaměstnance, ať již v soukromé, nebo ve státní sféře. Organizace jako VZP, OSSZ, ŽÚ, FÚ, všichni si nás hlídají, nedej bože, abychom je o nějakou korunu neošulili. Jejich počítačové sítě jsou propojené, takže o nás vědí prakticky vše a kupodivu to nikomu až tak nevadí. Nicméně je zde kasta, která s tím problém nemá, že pacient chodí duplicitně na laboratorní, případně jiná vyšetření, že jsou mu ordinovány léky, za  které dostane lékař zdarma dovolenou na Kanárech, nikoliv ty optimální, případně mu jsou ordinovány, aniž by to vůbec věděl, ovšem protestovat se neodváží, pokud o tom vůbec ví, vždyť by se pan doktor mohl zlobit. Nemluvě o tom, že části elity národa činí i práce s počítačem problém, nerad zmiňuji, že nyní je to kvalifikační předpoklad téměř i pro manažerku úklidu. Zkrátka a jasně, ať již to bude IZIP, případně cokoliv jiného, pokud se toto nevyřeší, tak bude zdravotnictví trvale jen černá díra.

0/0
13.5.2012 22:51

Huckleberry

A co vůle pacienta

Co když nešlo o politiku, ale nezájem ze strany pacientů?

Co když pacienti raději chtějí mít své údaje elektronizované co nejméně?

Možná u starších lidí, kteří již nejsou moc při sobě, to je rozumný koncept, ale normální člověk si ohlídá, co je třeba.

0/0
13.5.2012 20:10

prying

Re: A co vůle pacienta

Nepsal ten článek náhodou Řepka? Ten mi včera připadal také trochu mimo.

0/0
13.5.2012 21:07

aluminiový alobal

Re: A co vůle pacienta

kdo si podrobně pamatuje vše co se týká jeho zdraví, včetně diagnóz, léčebných postupů a léčiv je tak trochu hypochondr a tím pádem né normální

0/0
14.5.2012 10:56

MS-fanousek

:-)

Je zvláštní, že článek o IZIP začínáte čtečkou nějakých karet. Nebyl IZIP internetový?

0/0
13.5.2012 20:03

johnymistr

duplicitu

by si hlavně měl hlídat pacient sám.... možná by pomohlo, kdyby pojišťovny vypsaly bonusy pro pacienty, kteří se aktivně zajímají o své zdraví

0/0
13.5.2012 19:34

sofistikusII

připomínka

Včera jsem se snažil diskutovat s petrp1 jako člověk,

který doposud informace na IZIP odesílá (byla to podmínka VZP, jinak by mi

neprodloužila smlouvu) a bylo to asi k ničemu, přesto naposledy:

1/ prvotní myšlenka IZIP byla výborná, ale jak už to v ČR chodí, byla

zneužita nejmenovanými

0/0
13.5.2012 18:58

sofistikusII

Re: připomínka

politiky k tomu, aby se dobře napakovali a tak nebylo jejich snahou ji dále rozvíjet a zlepšovat

2/ majoritní nejmenovaná pojišťovna v tomto státě /1,8 mil. klientů IZIP je již dostatečný reprezentativní vzorek pro statistiku/ ji zneužila pro získání dat o občanech ČR (ne všichni jsou nemocní – informace jsou různého druhu; preventivky, výstupní vyš., vyš k ŘP) a co je dnes opravdová hodnota – zlato? peníze? nemovitosti? – ne - informace –ty mají v této společnosti největší cenu

0/0
13.5.2012 18:59

sofistikusII

Re: připomínka

3/ podívejte se na možnosti elektronické komunikace očima asi tak před 10-ti lety a ne dnešním okem

4/ pro mne jako lékaře je IZIP naprosto nepoužitelný – vyhledání požadované informace (a navíc časem byla stále více a více omezována přístupová práva k informacím) je pro lékaře natolik složité, že raději provedu duplicitní vyšetření než bych v IZIP „surfoval“

5/ a aby to nebylo málo, nejmenovaná majoritní pojišťovna nyní rozjíždí program Akord, ke kterému již nebudete muset dávat souhlas – tak to už jsme zpět v totalitě

hezký večer

0/0
13.5.2012 18:59

jita

Re: připomínka

To je trošku problém - když vám vezmou krev u praktika na rozbor a potom jde te ke specialistovi, kterého jste si vyjednal sám a berou vám krev na ten samý rozbor, praktik mu výsledky rozboru nedá je to jeho,on si to zadal. Jo, když vás pošle ke specialistovi sám, tak to vám dá i opis výsledků a specialista to skoukne a řekne to bylo před 14 dny, uděláme to znovu. Zkuste si protestovat, že výsledky má, tak ať použije tyhle.

0/0
14.5.2012 10:55

havran55

Re: připomínka

No a tady jsme u toho, proč ta diskuze o tzv. duplicitách je v podstatě úplně mylná a celá věc politicky nafouklá. Pokud chce specialista nový odběr krve, tak klidně protestujte a on vám určitě vysvětlí, proč to požaduje. Jednak bude pravděpodobně požadovat jiné spektrum vyšetření nebo je důležitý ten časový posun - u některých není důležitý (např. cholesterol) ale třeba u zánětlivých parametrů je zásadní, jde i jinou situaci v jiném čase. Možná může více věřit výsledkům z jiné laboratoře, ale určitě to nebude dělat pro své potěšení nebo nějaký zisk. Ono totiž je to tak, že sekundární náklady (např. laboratorní vyšetření) se počítají na vrub ordinujícího!;-)

0/0
14.5.2012 14:06

motorickyneklid

Karma,

Bílá mafie NIKDY jakýkoliv podobný projek i kdyby byl ZADARMO nepotřebuje, nechce !! Proč, to by měli pochopit i ti obyčejní za třicet korun.

0/0
13.5.2012 18:46

petrolhead

článek je nesmysl

Mít všechny zdravotní karty na jednom místě - to může posvětit tak akorát blázen. Nejtajnější údaje světa se povalují na wikileaks. Někdo někomu předá DVD pod stolem a pak už to bude jiný svět, zaměstnavatelé budou přijímat jenom neplodné ženy, aby neodešly na mateřskou, kdo má diabetes tak nedostane hypotéku ani se nepojistí.. atd atd.

+3/0
13.5.2012 16:46

Leinad

Re: článek je nesmysl

Takže je bezpečnější mít největší část zdravotní karty v papírově podobě v ordinaci praktického lékaře, kdy stačí rozkopnout dveře a otevřít šuplík, a pro jistotu nějaké detaily třeba na ušním, u zubaře a u chirurga(a doufat, že zrovna není důvod, aby praktický lékař dostal informace od nich).

+1/0
13.5.2012 17:14

petrolhead

Re: článek je nesmysl

Tak úředník posuzující hypotéku asi nebude shánět informace o všech vašich lékařích a pak se jim vloupávat do ordinací nebo je podplácet. Ale pokud má na flashce 10 milionů zdravotních karet tak to je za minutu zjistěné. To přece napadne každého.

+1/0
13.5.2012 17:47

Leinad

Re: článek je nesmysl

A kde ta data na flashku sežene? Zeptá se v hospodě sestry, ta mu řekne, že centrální heslo je "heslo", tak zaplatí sestře dalšího panáka. Vytáhne notebook, napíše "heslo" a už stahuje všechna data o všech pacientech.

+1/0
13.5.2012 19:06

psycholog.idnes

Re: článek je nesmysl

Vy nechápete souvislosti, že? Myslíte, že váš potencionální nový zaměstnavatel půjde někam rozkopávat dveře? Nebo pojišťovák? Nebo distributor léků? Myslíte, že někoho zajímá vaše jedna karta? Ne. Ale zdravotní data deseti milionů lidí na jedné USB flešce mají sakra jinou hodnotu.

Máte vůbec představu, kolik tisícovek dveří by někdo musel rozkopnout, aby se ke všem těmto datům dostal? Kolik stovek náklaďáků zdravotních karet by musel opsat (ano, opsat, protože oskenovat a zOCRkovat by šel jen zlomek).

Nereálné, že? Ale stáhnout všechna tato data z PC na flešku zvládne určitě i takový trouba jako vy.;-)

+5/0
13.5.2012 18:00

Leinad

Re: článek je nesmysl

Zvládnu.l bych to za podmínky, že bych se dostal do databáze a nějak bych získal nešifrovaná data. ;-)

Opravdu celé zabezpečení spočívá v tom, že zdravotní asistent zadá heslo "heslo" a má přístup k datům o všech pacientech? Pokud ano, stojí za zvážení, zda takového asistenta neposlat na školení bezpečnosti a síle hesla nebo rovnou z něj neudělat nezaměstnaného. Taktéž by stála za zvážení i bezpečnostní pravidla a případně změna dodavatele.

+1/0
13.5.2012 18:53

SID09

Re: článek je nesmysl

Takto srandovně jsou ovšem zabezpečena všechna data v této republice.

Pokud nejste schopný hacker, stačí, když máte někoho známého ve státní správě, kdo má přístup do databáze ovčanů. Tímto způsobem zjistíte sociální dávky, příjmy registrované přes FU .....

Konec konců - mě je úplně jedno, jestli někdo zjistí, že jsem byl před 3 roky u doktora, který mi předepsal krabičku nějakýho antibiotika na chřipku, se kterou jsem se 14 dní pral a při té příležitosti zjistí, že jsme měl před 20 lety zlomenou ruku. Na mě ZP celkem slušně vydělává, ani nevím, proč můj obvoďák dostává ty kapitační platby, když se vlastně léčím sám a za svý. . !!;-)

0/0
13.5.2012 19:02

Leinad

Re: článek je nesmysl

Tak to jo, v tom případě by měli být vyměněni lidé volící si špatná hesla a zároveň být zvýšeny požadavky na bezpečnost (úředník má mít přístup jenom k datům který potřebuje, možná přidat další autentizační prvek třeba soukromý klíč úředníka,....) ;-)

Bordel a špatné požadavky na bezpečnost v zakázce nejsou chybou idei elektronické zdravotní knížky.

Možná by stálo za zvážení i změnit dodavatele.

0/0
13.5.2012 19:14

SID09

Re: článek je nesmysl

Soudruzi, nevím jak kde, ale v tomto státě je možné ze státem vedené databáze ( jakýmikoliv klíči autentizačními prvky ), dohledat na každého cokoliv ( při troše známostí ), ať databázi spravuje kdo chce. ;-D!!

+1/0
13.5.2012 20:49

Z mechu a pazdeří

IZIP, elektronická zdravotní knížka - celé k ničemu

Psal to včera na diskusi jeden pan doktor, nějaký primář z ortopedia. U urgentní medicíny tu nikdo nebude shánět čtečku, např. aby věděl krevní skupinu či další zdravotní údaje. Testy se stejně provedou znova, je to rychlejší. Pokud jde o to, aby se neplatilo farmaceut. firmám či za zbytečné duplicitní vyšetření, tohle jde pohlídat jednoduchými aplikacemi. Stačí aplikace nad daty pojišťovny, není k tomu třeba žádná průkazka ve formě karty. Lékaři nemusí mít žádné drahé terminály, stačí, když odevzdají materiály jako dosud.

Možná trochu byrokracie, ale dokument s podpisem je přece jen věrohodnější, než data sebraná aplikací. Tam může lékař popřít pravost a pokud by software fungoval jak na Drábkově ministerstvu, tak je klidně možné, že by odtud ty chyby byly. Vyhozené 2 miliardy, klidně se mohlo ušetřit za za vybírání poplatků u lékaře a peněz by v systému nebylo méně.

+1/0
13.5.2012 16:35

RenataZ

Re: IZIP, elektronická zdravotní knížka - celé k ničemu

No, nejlepší je udělat spoustu duplicitních vyšetření a potom vyhodnotit kolik miliard za rok bylo vyhozeno zbytečně. To by se také mohlo zjistit, že ani není třeba tolik specialistů a že jsou vlastně v ssystému přebyteční. A posléze by se třeba zjistilo, že spousta předražené techniky by bez těchto duplicitních vyšetření stála ladem.

A ten primář z ortopedie ať se naučí pracovat s počítačem!

+1/0
13.5.2012 17:02

havran55

Re: IZIP, elektronická zdravotní knížka - celé k ničemu

Všichni jste poněkud posedlí pojmem duplicitní vyšetření. To už je jakýsi mediální fetiš? Co tím vlastně myslíte - máte nějakou představu? Opakované vyšetření krevních testů třeba po měsíci není žádná duplicita, ale úplně jiná situace. Byl někdo z vás třeba 3x za sebou během týdne na CT mozku? Zažili jste něco takového? To by byla dost pravděpodobně duplicita. Ale proč by se pacient sám neohradil s dotazem proč 3x totéž? A jestli někdo jde v rychlém sledu za 3 různými ortopedy - není toto spíše problém pacienta? Toto by mělo být penalizováno, ale to snadno vidí ZP i bez IZIPu! Opusťte prosím tato kliše, jde převážně o bezobsažné kecy politiků.;-)

0/0
13.5.2012 18:58

petrph

EZK možná ano, ale ne IZIP

Což je ezk pouze jedné zdravotní pojištovny, s minimem náhodně vložených záznamů bez jakýchkoliv vazeb...Protože, když už tedy budeme brát do úvahy tu potřebu při nehodě, ten záchranář se nebude prohrábavat houští souborů s vyšetřeními,   byl dotyčný na tom a tom vyšetření,takový a takový snímek, nějaký doktor cosi předepsal, pak šel na jine vyšetření atd....atd....pak byl u doktora měl takové a makové příznaky, doktor mu předepsal takové léky, pak mu jiný doktor předepsal, adt.... Nemá prostě třeba půl hodiny aby se tím prohrabal a vytvořil si nějaký svůj názor..

To co potřebuje, je aby kliknul a vyjela mu stránka se stručným přehledem zdravotního stavu dotyčného. Má ty a ty chronické choroby, hrozí tato a tato rizika,právě teď v této době tyto léky,a to jej vše...Ovšem je otázka kdo by takový potřebný IS vytvářel, a ta data ze zapsaných zpráv lékařů přepisoval aktualizoval a sám za ně ručil.

0/0
13.5.2012 15:54

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Proboha, četl jste ten článek? Tak ještě jednou prosím! A příště zkusit myslet, než začnete psát.

-nikdo soudný přeci nepředpokládá, že lékař RZP bude místo zachraňovaní

života pacienta číst data z EZK, jak můžete napsat takovou hloupost...

+1/0
13.5.2012 16:05

petrph

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Četl,Vy to tam píšete, " pak má dost času k  nutnému   studiu pacientových  zdravotních

 dat ...A když bude mít tato data všechny hned po ruce tak to může býti

jedině přínosem ". A já píšu že ten doktor nepotřebuje nějaký historický přehled vyšetření, on potřebuje rychle znát aktuální pacientův stav.  Pochopitelně že i v době kdy mu zajišťuje "základní životné funkce", to může mít vliv na informaci zda mu pro záchranu  smí nebo nesmí dát tu či onu injekci či lék.

Potom už vlastně hodnota takového EZK v čase klesá, když se pacient probere, může mu sám říct jaké má potíže, co smí a nesmí, může zavolat jeho obvodním lékaři, atd...Nakonec, málokdy se doktor spolehne na výsledky několik týdnů starého vyšetření, i v zájmu pacienta bude lepší když udělají aktuální, a podobně.

0/0
13.5.2012 16:49

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

No já nic nepíši, já jen cituji z článku, že nikdo a nic nenutí doktora cokoli číst, pokud např. zastavuje tepenné krvácení při dopravní nehodě. Ostatně ani IZIP nebyl cílen na tyto případy, vždyť v době jeho vzniku nebylo použitelné mobilní připojení. Současný stav techniky by to už umožňoval, ale o tom řeč opravdu nebyla a pokud, pak je jen otázkou zadání vývoje, zda vás systém zaplaví nesmyslnými daty nebo rychle poskytne základní potřebné informace.

0/0
13.5.2012 17:17

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Chováte se arogantně a navíc úplně hloupě. Kdybyste si něco pamatoval, tak byste věděl, že argumentace k přístupu k dokumentaci pacienta přímo v sanitě byla jedním z "velkých" argumentů autorů systému. Bylo dokonce vymýšleno univerzální heslo (resp. asi to existuje), aby k tomu pacient nemusel dávat souhlas. Takže ta reakce všech mých kolegů byla zcela na místě.:-)

0/0
13.5.2012 19:04

Leinad

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Opravdu to heslo existuje a funguje?

Pokud ano, umožňuje přístup ke všem informacím, nebo jenom k některým(léky na které je pacient alergický,...)

0/0
13.5.2012 19:18

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Já nevím zda opravdu funguje, nepoužívám to. Není to však podstatné, v tomto případě šlo o reakci na verbální napadení kolegy petrph, který vysvětloval, že použití IZIP v sanitách nemá praktický význam a já doplnil, že to skutečně bylo původně považováno za přednost systému (která se tedy jak víme neosvědčila).:-)

0/0
13.5.2012 20:23

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Nevím jaká reakce všech vašich kolegů, nikdo jiný se v tomto vlákně nevyjadřoval. Moje reakce byla k tomu, že nikdo nikoho nenutí nic číst, když je třeba dělat užitečnější úkony a upozornil na toto místo v článku. Nic víc, nic míň. Nikde jsem neobhajoval IZIP a nevyjadřoval se k jeho funkčnosti. Takže než se příště začnete hloupě dobývat do otevřených dveří, pozorně čtěte a hlavně: snažte se pochopit.

0/0
13.5.2012 20:03

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Zdá se, že jste neodbytně přesvědčený, že každý, kdo s vámi nesouhlasí je neschopný číst a přemýšlet - tedy přinejmenším. To jsou pro mne znaky arogance. ;-) Nicméně kolega petrph na malém prostoru poměrně přesně vysvětlil, že záplava nepodstatných informací, která je podstatou IZIPu je k použití v RZP k ničemu. Tím opravoval názor autora blogu, který v tom viděl přínos, resp. v tom, že lékař RZP "pak má dost času k nutnému studiu pacientových dat". No prostě nemá!

0/0
13.5.2012 20:33

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Vážený pane, vybrat ze záplavy nepodstatných informací ty potřebné je to nejmenší. Pokud jsou informace v databázi, z programátorského hlediska je velice jednoduché sestavit jejich požadovaný výběr. Tím neříkám, že si to budou programovat doktoři, ti si řeknou, jaké pohledy potřebují. Problém je v tom, že chyběla zpětná vazba, co se má v IZIPU změnit, asi chyběla i pořádná analýza na samém začátku a hlavně chybí legislativa. Ale za deset let trvání se toto všechno dalo dohnat, kdyby byla vůle, tím myslím politická. A zde musím souhlasit s autorem článku. Že informační systém tu jednou bude, o tom jsem rovněž přesvědčen s autorem článku a na tom, jestli se bude jmenovat IZIP nebo jinak, mi nezáleží. Jako iniciativa autorů mi to přišlo dobré, jako špatné mi přijde, že s objednávkou nepřišli sami lékaři třeba přes Lékařskou komoru. Ale asi by to skončilo ještě větším tunelem.

0/0
13.5.2012 22:52

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Milý pane, vy jste zřejmě IT a podle vaší poslední věty zřejmě nenávidíte lékaře. To je pak špatná spolupráce,že? Já jsem totiž nadšenec IT technologií v medicíně a první přednášku na toto téma jsem měl v roce 1982!! Takže je mi jasné, že se IS medicíně nevyhnou, ale k IZIP jsem měl od počátku vlažný vztah, protože pro mne nenabídl řešení toho naprosto klíčového - co vy úsměvně považujete za to nejlehčí ;-) a to je oddělení zrna od plev. IZIP snadno nahromadil statisíce lékařských zpráv, ale kdo v nich udrží přehled. Nejde o žádné parametrické třídění, jde o lékařskou úvahu významu jednotlivých informací zakletých v textové zprávě. 90% balastu a možná 2% zásadních informací. Stejný laboratorní výsledek je u jednoho bezvýznamný u jiného v jeho kontextu zásadní. Pacient může dohlížet na úplnost vložených dat, ale kdo je bude spravovat?

0/0
14.5.2012 0:38

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

To je práce pro lékaře, aby ty informace třídil a dělal s nich podstatná hesla do nějakého souboru - tzv. epikrízy. Praktický lékař má třeba tisíce pacientů - prakticky nemožné i kdyby to bylo honorované, jako že tedy není. V tom je tedy ideový problém IZIPu. Já osobně jsem více věřil na magnetické (čipové) karty ZP, které by obsahovaly strukturovaně to vitální pro pacienta, nic více. To by bylo praktičtější.

Mimochodem gigant Google měl roky systém Google Health (já jsem ho pro sebe používal) a ten vloni ukončil činnost pro naprostý nezájem uživatelů. To je informace určitě k zamyšlení. Svět není jednoduchý.:-)

0/0
14.5.2012 0:42

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Kdybych nenáviděl lékaře, nepozval bych si ho za svědka na svatbu:-). Já jsem nikdy neobhajoval ani nehaněl IZIP, do diskuze jsem se zapojil kvůli argumentu, že lékař se u urgentního zákroku nemůže zdržovat balastem informací. Ale přesně to vyvracel autor článku citací, kterou jsem vložil do prvního příspěvku. O nic více mi nešlo. Pokud jde o IZIP: Nejsložitější a nejdražší je shromáždit data. Ta potřebná. Pokud už v databázi jsou, tedy alespoň trochu smysluplně uložené, je už relativně jednoduché z nich pro daný účel vybrat ta pravá. Jaká data má systém sbírat, to by si měli říct lékaři, aby to po nich nechtělo spoustu nesmyslů. A jaká a pro jaký případ z toho mají vypadnout ven, si rovněž musí určit lékaři. Nedivím se, že systém nefunguje, když byl celou dobu ignorován a bojkotován. Pouze zpětná vazba z praxe může  systém doladit. Nechci hodnotit příčiny a kdo za to může, proto jsem se do diskuze nezapojoval. Jenom mně vytáčí argumentace technickými problémy, které jsou řešitelné.

0/0
14.5.2012 8:03

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Zřejmě nevíte, jak IZIP funguje. Není vůbec problém shromáždit data. Naprostá většina ambulantních doktorů pracuje na PC s nějakým SW, v nemocnicích všichni. Většina ambulantního SW nabízí jednoduchou funkci (jedno zatržítko ;-D dávající příkaz k automatickému odesílání všech zpráv do IZIPu (pokud tedy mají připojení, to nejsou všichni). Vše co je zapsáno se buď celé nebo jen strukturovaná část (pardon-druhé zatržítko) samo odešle. Jde ale o texty a v tom je ten problém, o kterém jsem mluvil. Žádný IT systém bez AI si s tím neporadí. Nemocnice, která může mít systém se stejnou funkcí jako ty ambulantní zahltí snadno IZIP texty s RTG nálezy, propouštěcími zprávami většího či menšího významu a megadávkami laboratorních výsledků. No ty je možno aspoň uspořádat do grafů, aby to bylo čitelné, ale zase probírat se všemi výsledky za celý život pacienta ... IT mi zatím nenabídli ani fungující NIS!

0/0
14.5.2012 8:33

jjencek

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Opakuji ještě jednou: neobhajoval jsem ani nehaněl IZIP, protože jsem ho nikdy nestudoval. To, k čemu se mohu kvalifikovaně vyjádřit, je současná technologická úroveň IT, která dovoluje daleko více, než si myslíte. Za jedenáct let IT udělalo ohromný skok vpřed a jestli jste neviděl fungující NIS, tak to neznamená, že neexistuje. A znova opakuji, co jsem už řekl: pokud je systém zaplevelen nesmysly, tak to je třeba a lze napravit, aby se odesílalo jen to, co má smysl. Pokud si to ale neurčí lékař, žádný IT analytik to rozumně nesestaví. A pokud jde o vaši obavu z rtg. snímků a podobně, to skutečně není problém. Na správně navrženou databázi není třeba žádná umělá inteligence, co je potřeba, je obyčejná lidská inteligence a spolupráce lékařů s IT architektem systému od samého počátku.

0/0
14.5.2012 9:13

havran55

Re: EZK možná ano, ale ne IZIP

Současná technologická úroveň je nepochybně už mimo moje chápání, to máte pravdu :-). Konečně jste ovšem udeřil na hřebík v poslední větě. Snaha o komunikaci s lékaři a analýzu potřebného musí jít ovšem od majitelů/tvůrců systému. Tu já velmi postrádám. Navíc moje letitá zkušenost mi říká, že způsob uvažování IT člověka a lékaře je dost zásadně odlišný a lze to překlenout jen opravdu úzkou spoluprací. BTW opravdu fungující NIS (aby poskytoval to co lékaři považují za usnadnění práce) v ČR neexistuje. Například produkty našeho "giganta" Stapro jsou naprosto zoufalé a čiší z nich absolutní nepochopení potřeb uživatelů - tedy zdravotníků. Takže tady jistě hledejme příčiny krachu IZIP a nespokojenosti s různými IS ve zdravotnictví. Kolikrát si říkám, jak mohli lidé přistát na Měsíci před více než 40 lety? Možná proto, že to bylo tehdy stále spíše letadlo než počítač :-D)). Nic ve zlém!

0/0
14.5.2012 9:36

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz